THC /tetrahydrokannaibnol/ jest substancją chemiczną występującą w marihuanie. Odpowiedzialna jest za większość efektów psychoaktywnych marihuany i działa podobnie jak anandamid naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm. Receptory kannabinoidowe są skoncentrowane w obszarach mózgu związanych z myśleniem, pamięcią, przyjemnością, koordynacją i percepcją. THC łączy się z tymi receptorami i aktywuje je wpływając na pamięć, uczucie przyjemności, ruch, myślenie, koncentrację, koordynacje, percepcje sensoryczną i czas.

THCWpływ THC na ciało

THC stymuluje komórki w mózgu uwalniając dopaminę, co powoduje uczucie euforii. Wpływa również na hipokamp, tę część mózgu odpowiedzialną za tworzenie się nowych wspomnień i pamięć. Tetrahydrokannabinol może zmieniać sposób postrzegania i myślenia /poszerzona świadomość/. Skutki poszerzenia trwają średnio około dwóch godzin, a odczuć je można ok. 10-30 minut po spożyciu, w zależności od metody przyjmowania. Jego działanie psychoaktywne jest efektem łączenia się z receptorami komórek nerwowych zwanych receptorami kannabinoidowymi. Potencjał uzależniający jest względnie słaby, a długotrwałe zażywanie powoduje występowanie zwiększonej tolerancji.

Medyczne zastosowania THC

Marihuana jest wykorzystywana do celów leczniczych od ponad 3000 lat i data ta przesuwa się coraz bardziej wstecz. Nie bez kozery też nazwano tę roślinę, czyli konopie, świętą. Tetrahydrokannabinol ekstrahowany z marihuany jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu nudności, wymiotów związanych z chemioterapią oraz zwiększenia apetytu u ludzi chorych na AIDS. Lista chorób stale się zwiększa. Jest to doskonała alternatywa leków na receptę, gdyż jest całkowicie naturalna. Jest skuteczna w leczeniu stresu pourazowego (PTSD), także w leczeniu choroby Crohna, ale także wielu, wielu innych. Małe dawki tetrahydrokannabinolu zapobiegają atakom serca. Minimalizuje także ilość trwałych uszkodzeń tkanki sercowej. O tym szerzej już na blogu.

Śmiertelne przedawkowanie THC jest praktycznie niemożliwe i nie odnotowano dotąd takiego przypadku. Dzieje się tak, ponieważ mózg narażony na jego działanie wytwarza hormon zwany prengenolon, który hamuje jego działanie. Odmiany o wysokim stężeniu są często stosowane przez pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle, jednak jego psychoaktywne działanie może być regulowane poprzez inne kananbinoidy, na przykład CBD (kannabidiol), który redukuje efekty psychoaktywne. Efekt psychoaktywny zależny jest od stosunku THC do CBD. Im więcej THC i mniej CBD, tym większy efekt psychoaktywny i odwrotnie.